Podsumowanie projektu „Razem bezpieczniej”
We wtorek (19.12.2017r.) w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Tucholi odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Powiat Tucholski zagrożenia widzi, na nie reaguje, przeciwdziała i społeczeństwo edukuje”. Działania prowadzone były w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Został on zrealizowany przez Powiat Tucholski we współpracy z miejscową policją oraz innymi podmiotami. Podczas jego trwania prowadzone były liczne akcje profilaktyczne na terenie całego powiatu.
Prowadzone działania profilaktyczne ukierunkowane były na obszary ruchu drogowego, przestępczości internetowej, substancji psychoaktywnych i miały na celu zobrazowanie mieszkańcom występujących zagrożeń. W tym celu miejscowi policjanci przeprowadzali spotkania zarówno z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Niecodzienną atrakcją był pokaz policyjnych antyterrorystów podczas symulacji odbicia zakładników ze szkolnego autobusu. W działaniach sprawdził się plan zarządzania w sytuacjach kryzysowych opracowany przez policję.
W trakcie trwania programu organizator przygotował wiele konkursów promujących kreowanie pozytywnych postaw wśród młodzieży. Ich laureaci zostali wyróżnieni wieloma nagrodami. Edukacyjną niespodzianką podczas imprez bezpieczeństwa był symulator dachowania oraz symulator zderzeń. Chętni mogli do nich wejść i sprawdzić dlaczego tak bardzo ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, zabezpieczenie bagażu, czy nauka hamowania awaryjnego. Jak się okazuje to ważne elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo nasze, jak i innych osób podczas zdarzeń drogowych. Warto wspomnieć, że tylko ukierunkowane działania profilaktyczne, już w najmłodszych klasach, przy współpracy z rodzicami mogą przynieść zamierzony efekt.
W ramach projektu odbyła się również IV Powiatowa Interdyscyplinarna Konferencja „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Substancje psychoaktywne. Rozpoznawanie zachowań. Podstawy pomocy przedmedycznej – wskazówki metodyczne dla profilaktyki”. Na konferencji podjęto ważne i trudne zagadnienia z obszaru uzależnień. Patronat honorowy objął Wojewoda Kujawsko - Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.
Dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego prowadzili też akcje profilaktyczne w rejonie szkół na terenie całego powiatu tucholskiego. W tym czasie sprawdzali stan trzeźwości kierowców, zwracali uwagę na zapięte pasy bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych oraz pieszych przechodzących przez przejścia. Przeprowadzanym kontrolom drogowym przyglądały się dzieci ze szkół podstawowych, które wręczali kierowcom gadżety profilaktyczne. Policjanci po zakończonych działaniach spotykali się z przedszkolakami i uczniami w szkołach gdzie omawiali podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W trakcie wtorkowego spotkania mł. asp. Sylwester Suchomski omówił, pierwsze dane pozyskane z zakupionych w ramach przedmiotowego projektu edukacyjnych mierników prędkości. Od 19 września do 8 grudnia 2017 roku urządzenia mierzyły prędkość pojazdów w Stobnie i Żalnie. Uczestnicy spotkania nie kryli zaskoczenia przedstawionymi danymi. Obecnie mierniki prędkości przemieszczono do Żalna i Cekcynka.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich współdziałających w ramach projektu instytucji. Nadkom. Małgorzata Brola Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w imieniu insp. Pawła Spychały Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy złożyła podziękowania uczestnikom projektu, przytaczając słowa Henry’ego Forda:” Spotkać się to początek; zgodzić się to postęp; pracować razem to sukces”.
Tucholska policja zawsze chętnie włącza się w działania profilaktyczne, które pozwalają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w ważnych obszarach życia.