Wiadomości

Tucholska konferencja tym razem o przestępczości w sieci

Data publikacji 11.10.2016

III Konferencja Interdyscyplinarna odbyła się w dniach 6 - 7 października br. w Fojutowie. Tym razem jej uczestnicy rozmawiali na temat zagrożeń w sieci i funkcjonowaniu telefonu alarmowego 112. Spotkanie odbyło się dzięki sprawnej współpracy tucholskiego PCPR-u, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi i Starostwa.

Temat tegorocznej konferencji brzmiał "Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy - cyberprzestępczość oraz funkcjonowanie numeru alarmowego 112". Patronat honorowy nad spotkaniem objął Komendant Wojewódzki Policji insp. Paweł Spychała oraz Wojewoda Kujawsko - Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.  Wśród licznie zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Policji, oświaty, pomocy społecznej, służb medycznych, straży pożarnej, wymiaru sprawiedliwości oraz samorządów. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom zagrożeń wynikających z coraz większego dostępu do Internetu oraz podniesienie świadomości z zakresu wykorzystania i celowości numeru alarmowego 112.

Po oficjalnym  rozpoczęciu  konferencji i przywitaniu przybyłych gości nastąpił cykl wykładów.

 Jako pierwszy prelekcję wygłosił Jakub Wawrzyniak - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, który przybliżył zagadnienia związane z zasadami funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego, możliwościami jakie mają ich operatorzy oraz problemów i trudności z jakimi spotykają się każdego dnia.

Kolejne wystąpienie dotyczyło szeroko pojętej cyberprzestępczości oraz bezpieczeństwa w sieci.     Mł. insp. Romuald Kapłanowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy poruszył takie zagadnienia jak bezpieczeństwo podczas pracy przy komputerze, zagrożeń wynikających z dostępności w sieci szkodliwych treści m.in.: pornografii, niechcianej poczty, cyberstalkingu (nękanie) oraz agresji elektronicznej. Wskazał też na zagrożenia związane z uwodzeniem dzieci za pośrednictwem sieci, ich wykorzystaniem seksualnym oraz uzależnieniem od komputera.

Ireneusz Ruszczyk, pracownik Zespołu Łączności i Informatyki oraz st. sierż Bartosz Wiese z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Tucholi w swojej prezentacji poruszyli zagadnienia dotyczące przede wszystkim najmłodszych użytkowników Internetu. Wskazali m.in. jak chronić dzieci i młodzież przed cyberprzestępczością.

Kurator specjalista Pani Sylwia Nowak- Kierownik Zespołu Kuratorów Zawodowych przedstawiła zasady funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego i jak faktycznie się on odbywa.

Część przeznaczoną na wykłady zakończyło wystąpienie insp. Krzysztofa Bodzinskiego p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią, które poświęcone było zjawisku hejtowania- nowej formy przemocy w Internecie.

Po bloku wykładów uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które kontynuowano następnego dnia. Ta część konferencji poświęcona była nie tylko zagłębieniu się w szczegóły problemów omawianych w trakcie prelekcji, ale też służyła wymianie wzajemnych doświadczeń, spostrzeżeń i uwag. Dodatkowo warsztaty wzbogacono o zajęcia z zakresu działania w sytuacjach kryzysowych, które poprowadziły mł. insp. Jolanta Iwaszko oraz mł. insp. Beata Wieczorek z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Powrót na górę strony