TUCHOLSKA KOMENDA WSPIERA RZĄDOWY PROGRAM.
Komenda Powiatowa Policji w Tucholi wspiera projekt „Stop przemocy w rodzinie”, który wpisuje się w jeden z najważniejszych obszarów objętych rządowym programem ograniczenia przestępczości i zachowań aspołecznych „Razem ...
Komenda Powiatowa Policji w Tucholi wspiera projekt „Stop przemocy w rodzinie”, który wpisuje się w jeden z najważniejszych obszarów objętych rządowym programem ograniczenia przestępczości i zachowań aspołecznych „Razem bezpieczniej”.
Przemoc w rodzinie jest coraz częściej spotykana. Jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające je na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność - w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Nasza Komenda jest przede wszystkim realizatorem procedury „Niebieska Karta", tzn. szczegółowo przedstawia, na czym polega zasadność „Niebieskiej Karty”, przedstawia statystyki policyjne związane z przemocą w rodzinie aby unaocznić problem występowania zjawiska przemocy w naszym powiecie.
Z jednej strony włączany się w realizację projektu a drugiej strony uzyskujemy środki unijne (około 6 tys. zł) na kształcenie naszych funkcjonariuszy w ramach programu „Stop przemocy w rodzinie”, by skutecznie udzielać pomocy ofiarom przemocy. Ponadto została przyznana nam kwota 1200 zł na zakup „polfinków” (maskotek policyjnych), które policjanci będą rozdawać dzieciom obecnym w trakcie interwencji.
Zakładanymi rezultatami projektu jest podniesienie świadomości, czym jest przemoc w rodzinie, przeszkolenie pracowników wszystkich działających w tym obszarze na terenie powiatu tucholskiego instytucji i organizacji, objęcie trapią grupową osób doznających przemocy oraz poprawa warunków pobytu w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
-organizacyjno – analityczne – mające na celu zdiagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, obejmujące badania ankietowe, konferencję;
-edukacyjne – podnoszące świadomość mieszkańców o problemie, poprzez cykl artykułów w prasie, wydanie folderów, ulotek,
-szkoleniowe – podnoszące przygotowanie zawodowe terapeutów, pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, osób współdziałających,
-inwestycyjne – podnoszące warunki pobytu w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, poprzez np. budowę placu zabaw.
post. Kamila Dzierzyk