Podsumowanie zeszłorocznej debaty
W piątek (20.12.2018r.) o godz. 13:30 w auli książnicy tucholskiej odbyła się redebata, pt. „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa skuteczną platformą wymiany informacji ze społeczeństwem”, której organizatorem była tucholska policja. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy naszego powiatu oraz zaproszeni goście.
Na wstępnie zastępca komendanta tucholskiej policji kom. Marcin Szulczyk przywitał zaproszonych gości, specjalistów oraz pozostałych uczestników. Następnie naczelnik prewencji asp. Sylwester Suchomski zaprezentował i omówił zrealizowane wnioski, zgłoszone przez mieszkańców podczas zeszłorocznej debaty. Moderatorem spotkania był mł. asp. Adam Wochna, który zachęcał uczestników do aktywnej dyskusji.
Pierwszym postulatem było zwiększenie spotkań z lokalną społecznością nt. funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W minionym roku tucholscy policjanci przeprowadzili blisko 750 spotkań z mieszkańcami naszego powiatu. Miały one różny charakter np. wizyt profilaktycznych w szkołach, udziału w wywiadówkach z rodzicami, festynów, pikników, spotkań w klubie seniora oraz zebrań wiejskich. Stróże prawa starali się pokrótce omawiać działanie tej policyjnej aplikacji oraz odpowiadali na zadawane pytania dotyczące jej funkcjonowania.
Drugim postulatem, zgłoszonym przez mieszkańców było zwiększenie współpracy z innymi podmiotami w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na terenie powiatu tucholskiego w związku z realizacją zgłoszonych zagrożeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W zależności od naniesionych na mapę zagrożeń, tucholscy mundurowi współpracują m.in. z lokalnymi samorządami, zarządcami dróg, ośrodkami pomocy społecznej, służbą leśną przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, placówkami oświatowymi itp. Współdziałanie w tak szerokim charakterze ma na celu wyeliminowanie zgłoszonych zagrożeń oraz wymianę bieżących informacji.
Ostatnim postulatem było omówienie bieżącej statystyki naniesionych zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w odniesieniu do powiatu tucholskiego. Analizę zgłoszeń przedstawił naczelnik prewencji asp. Sylwester Suchomski. Do najczęściej występujących zagrożeń zaliczamy nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem.
Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie z realizacji zgłoszonych na poprzedniej debacie postulatów. Należy podkreślić, że tylko ukierunkowane działania profilaktyczne, przy wymianie informacji z mieszkańcami, mogą znacznie poprawić nasze bezpieczeństwo. Temu też służyć powinna ta inicjatywa.